Deneme ve Örnekler

kabin sınavları yetkinlik envanteri hazırlık

Yetkinlik Envanter Sınavı

Kabin görevlisi kişilik sınavına girmeden önce bol bol dinlendiğinizden emin olun. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, yorgunluğun da soruları cevaplama şeklinizi etkilemesi muhtemeldir – ve bu daha iyi olmaz. Aynı şekilde, yaşamınızdaki özellikle stresli bir noktada hastalanmak veya sınava girmek gerçek kişiliğinizi yansıtmayacak sonuçlar yaratacaktır.

2. Hava yolunun aradığı kişiliğin özelliklerini bilmek

Kişilik testi, hava yolunun aradığı özelliklere sahip olup olmadığınızı incelemek için tasarlanmıştır. İstenilen özellik ve yeterlilikler teste dahil edilmiştir. İstenen özellikleri tanımanız ve tüm soruları tutarlı bir şekilde ve hava yolunun kabin ekibinde aradığı şeye paralel olarak cevaplamanız önemlidir.

Sorular birkaç kategoriye ayrılmıştır:

 1. Takım çalışması
 2. Kişisel sorumluluk
 3. Değişim tutumu
 4. Motivasyonları
 5. İş yerinde kişilik
 6. Esneklik
 7. Analitik düşünme
 8. Yaratıcı düşünce

Ekip çalışmasını örnek olarak alın – çoğu hava yolu şirketinin ihtiyaç duyduğu temel bir kişilik özelliğidir. Aşağıdaki ifadelere ne ölçüde katıldığınızı derecelendirmeyi bekleyin:

 • Takım halinde çalışmaktan zevk alıyorum
 • En iyi işim yalnız olduğumda biter
 • Başkalarının yanında çalışmayı seviyorum
 • Ortak bir hedefe doğru çalışmayı seviyorum
 • Bireysel hedefler benim için önemlidir

3. Kontrol sorularını tanıyın ve dürüstçe cevaplayın

Bununla birlikte, bazı testler açık bir şekilde yalan söyleyen adayları ayıklamak için kontrol sorularını kullanacaktır. Bazı cevaplarınızı gerekli uzmanlıklara uyacak şekilde ayarlamak bir şeydir – tamamen yalan söylemek başka bir şey.

“Ne olursa olsun bir meslektaşıma asla yalan söyleyemem” ifadesini alın. Herkes yalan söyler, bazen çok iyi nedenlerden dolayı. Bu testleri yaratan insanlar normal insanların yalan söylemesini bekler. Öyleyse, bu beyanı o sayfadaki tüm puanlarla ödüllendirmeniz durumunda doğal olmazdı.4. İngilizcenizi geliştirin ve soruları dikkatlice inceleyin

Testlerin bazıları oldukça karmaşık bir dil kullanabilir. Bunun nedeni, aynı yeterlilikleri farklı şekillerde test etmeleridir. Öyleyse, bazı sorularda kullanılan sıra dışı kelimeleri bulabilirsiniz.

Kabin ekibinin kişilik testinde zaman sınırı yoktur – ancak bu istediğiniz kadar uzun süre alabileceğiniz anlamına gelmez. Havayolu, testin tamamlanmasının 15-20 dakika sürmesi gerektiğini şart koşacak. Bu durumda testi o zaman dilimi içinde bitirdiğinizden emin olun.Ankete başlamadan önce ayrıntılı talimatlar ve pratik bir soru sorma seçeneği olacaktır. Talimatları dikkatlice okumak için zaman ayırın ve uygulama fırsatını kullanın.

Her soruyu metodik olarak okuyun ve aynı özelliği veya uzmanlığı tanımlayan farklı dilleri arayın.

Zaten bir kişilik sınavına cevap vermenin ‘doğru ya da yanlış bir yolu’ olmadığını söylemiştik ancak farklı kategorilerdeki soruları cevaplamanın aşağıdaki yollarla gerçekten iyi sonuç verdiğini gördük:

TAKIM ÇALIŞMASI:

Bu çok önemli. Her zaman ekip çalışması sorularını yüksek puanla.

KİŞİSEL SORUMLULUK:

Gerektiğinde yalnız çalışabilme. Karar alırken yardım istemek gerekmez.

DEĞİŞİM TUTUMU:

Kolayca değişim ile ilgilidir. Yeni ortamlara iyi adapte olur.

MOTİVASYONLARI:

Parayla değil, müşterilere yardım ve hizmet etme arzusuyla ilgilidir.

İŞTE KİŞİLİK:

İş yerinde eğlenirsiniz ve uygun olduğunda meslektaşlarınızla gülmeyi seversiniz.

ESNEKLİK:

Kriz durumlarına sakince tepki veriyorsun. Zor müşteri hizmetleri sorunları, korktuğunuz bir şey değildir.

ANALİTİK DÜŞÜNME:

Problemlere nesnel olarak bakabilirsiniz.

YARATICI DÜŞÜNCE:

Sorunlara alışılmadık çözümler düşünüyorsunuz.

üst
Telif Hakkı © 2020 Tüm eğitim paketleri 5846 sayılı FSEK kapsamında tescillidir.Kopyalanması ve alıntı yapılması suçtur.
error: Content is protected !!
X
G-R6TKTZBXKQ